Vamzdynų akustika – nematoma, bet juntama grėsmė ramybei. Kodėl vystytojai nesirenka apskaičiuoti triukšmo iš anksto?
2021 m. gegužės 3 d.Nuotekų garsai gali gerokai apkartinti poilsį, miegą ar tiesiog ramybės akimirką, todėl naujakuriai, būstų nuomotojai, taip pat viešbučių ir biurų valdytojai dar projektuojant ir įrenginėjant santechnikos sistemas turėtų apdairiai išsiaiškinti situaciją. Pasak specialistų, būtent vamzdynų akustika tampa vienu reikšmingiausių statybų momentu, siekiant džiaugtis ne tik gražiomis, bet ir pilnai apsaugančiomis nuo nepageidaujamų garsų erdvėmis.
Triukšmo priežastys: nuo nekokybiško projektavimo iki noro sutaupyti
Pasak įmonės „Sagoma“ direktoriaus ir projektų vadovo Kęstučio Kriščiūno, pastatų vystytojai ir plėtotojai labai dažnai skaičiuoja ir bando mažinti kaštus, todėl akustikos reikalavimus išpildo vadovaujantis minimalia riba.
„Pažeisti reikalavimų paprastai niekas nenori, tačiau įgyvendinant juos ties mažiausiai riba, gyvenamosioms patalpoms komforto neprideda. Pastarasis, beje, būtinas ne tik bute, bet taip pat ir įvairiose kamerinėse erdvėse, konferencijų salėse, bibliotekose, restoranuose. Vamzdynų triukšmas gali gerokai apkartinti čia besilankančiųjų patirtį, sumažinti patalpų vertę, o kartais net ir užtraukti teisinę atsakomybę“, – sako K. Kriščiūnas.
Netinkamą vamzdynų akustiką gali lemti kelios priežastys. Pirmiausiai, tai projektuotojų klaidos, kai netinkamai suprojektuojamos vonios ir poilsiui skirtos erdvės. Šiame etape būtina gerai apgalvoti, kaip išvengti vamzdynų po lubomis, idant patalpose, skirtose atsipūsti, būtų užtikrinama tyla. Patariama vengti nuotekų stovų ašies pasikeitimų ir projektuoti vonios kambarius gerai apgalvojus. Pavyzdžiui, greta virtuvės, o ne miegamosios zonos ar poilsio kambarių. Biuruose, pasitarimų kambariuose ar darbo kabinetuose taip pat rekomenduojama vengti vamzdynų po lubomis. Vonios kambariuose dėl geresnės akustikos siūloma rinktis pakabinamus WC puodus, o ne pastatomus.
Problema atsiranda ir tuomet, jei vamzdynai liečia konstruktyvą, pavyzdžiui, sienas ar perdangas, todėl ypač svarbu, kad visos konstrukcijos būtų taip pat akustiškai atskirtos. Stebima, jog gana dažnai lemiama klaida tampa ir netinkamai parinkti vamzdynų laikikliai – taip neretai nutinka, kai įrenginėjant siekiama sutaupyti. Specialistai primena, kad laikikliai turi būti su EPDM tarpine, kuri absorbuoja vamzdynuose susidarančias vibracijas ir neperduoda triukšmo į pastato konstrukcijas.
Kokią akustiką iš tiesų lemia mažatriukšmiai vamzdynai?
Ne ką mažiau nei teisingas projektavimas ir montavimas svarbu yra ir patys nuotekų sistemos vamzdynai – pastaruosius patariama rinktis akustiškai optimizuotus su aiškia dokumentacija, įrengimo metodika. Tiesa, ši dalis gali būti gana kebli, mat nors rinkoje ir galima sutikti ne vieną mažatriukšmes nuotekų sistemas siūlantį gamintoją, tačiau Lietuvoje nuotekų triukšmas nėra aiškiai reglamentuotas.
Kaip pasakoja sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ projektų vadovas Vytautas Dinda, ši teisinė spraga palieka daugybę vietos interpretacijoms, dėl kurių vėliau tenka aukoti savo ramybę.
„Tai gamintojo pasirinkimas ir atsakomybė, kokią produkciją jis pateikia į rinką. „Geberit“ vadovaujasi vokiškais standartais DIN 4109 bei VDI 4100, nurodančiais pastatų triukšmo ribas ir minimalius garso izoliacijos reikalavimus. Pagal šią normą, nuotekų triukšmas negali viršyti 30 dB – taip kokybiškai užtikrinama ramybė. Nors Lietuvoje neprivaloma laikytis tokio standarto, praktika rodo, jog pastatų savininkai, pasirinkę įgyvendinti tokius reikalavimus, užtikrina ne tik komfortą, bet ir ilgalaikę pastato vertę“, – teigia V. Dinda.
„Geberit“ atstovas pasakoja, jog gerąją patirtį į rinką perduoda iš įmonės pirmtakės Šveicarijoje. Čia įsikūrusi ne tik pagrindinė įmonės būstinė, bet ir unikali „Geberit“ laboratorija. Dėl sukauptos patirties ir žinių, įmonė šiandien savo klientams gali pasiūlyti įvairias „Geberit“ nuotekų sistemas, kurias sudaro vamzdynai, jungtys, laikikliai bei aiški projektavimo ir įrengimo metodika. V. Dindos teigimu, pastarosios tinka visiems pastatų tipams, atitinka aukščiausius akustinius reikalavimus, greitai ir lengvai įrengiamos.
Nusimatyti triukšmo lygį – misija įmanoma
„Sagoma“ vadovo K. Kriščiūno nuomone, šiuolaikiniai naujakuriai vamzdynų akustikai skiria vis daugiau dėmesio, nes vertina ramybę ir komfortą. Be to, jo manymu, ne vieną iš praeities pasiveja atsiminimai, kai skaitant knygą ar ilsintis, kaimynas staiga nuleidžia WC vandenį, o ramybę užgožia „už sienos ošiantis krioklys“.
„Tokių klaidų galima išvengti, tik reikia atidumo ir skaičiavimų. Rinkoje yra plati gaminių pasiūla, todėl įsivertinti ateities triukšmą ir nusimatyti jo lygį nėra sunku. Be to, kai kurie atsakingi gamintojai, jau gali pasiūlyti ir triukšmo lygio skaičiuokles, kurios akimirksniu pateikia triukšmo lygio sertifikatus pačioms įvairiausioms statybinės konstrukcijos situacijoms“, – pasakoja K. Kriščiūnas.
Tuo tarpu „Geberit“ atstovas V. Dinda, kurių asortimente tokia skaičiuoklė sėkmingai skinasi kelią, sako, jog ji pritaikyta tiek profesionalams, tiek fiziniams naudotojams, nes didžiausią darbą atlieka specialiai sukurtas algoritmas, o triukšmo lygio reikšmės apskaičiuojamos pagal pasirinktą sienos tipą, vonios kambario įrangą, tiekimo bei nuotekų sistemų pasirinkimą.
„Akustinė informacija paremta Fraunhofer Statybos fizikos instituto (Štutgartas, Vokietija) atliktais matavimais ir skaičiavimais, todėl užtikrinama aukščiausia kokybė. Susivedus savo parametrus, vartotojas gauną keleriopą rezultatą: mato, kiek jo numatoma pas gretimai esantį „kaimyną“ aukštu žemiau, įstrižai įrengtose patalpose ar būste ir kokio lygio triukšmas atkeliaus į minimas patalpas. Taigi, teisingas įrengimas nuo šiol yra pasiekiamas dar lengviau“, – įsitikinęs V. Dinda.
Jo manymu, jei su projektu dirba asmenys, išmanantys akustiką ir teisinius reikalavimus, jie neabejodami sieks pastatyti pastatą su optimizuota garso izoliacija, mat ši investicija visuomet atsiperka gyventojų ar lankytojų komforto užtikrinimu. Tačiau daugeliu atvejų net ir savo srities ekspertams jis rekomenduoja 9 kartus pamatuoti - ypač, kai rinkoje jau galima išbandyti inovatyvią ir tikslią skaičiuoklę. Tai, jo įsitikinimu, leis išvengti ypatingai skaudžių klaidų, optimizuos resursus, apsaugos nuo papildomų išlaidų ateityje.