Metalinės segmentinės tvoros
7 wrzesień 2022Šiais laikais dažniausiai pasirenkami metaliniai tvoros segmentai yra pagaminti iš plieno arba aliuminio, kurie yra suvirintos vielos arba anksčiau itin populiarios kalamosios geležies dekoratyvinės tvoros struktūros. Čia panagrinėsime šių metalinės tvoros tipų vertybes ir trūkumus.
Metalinės tvoros istorija
Kolonializmo laikais tik turtingiausieji ponai galėjo sau leisti importuoti rankų darbo kalamosios geležies dirbinius savo plytų ir mūriniams miesto pastatams. Dar 19 amžiaus pradžioje kalvystės amatas pradėjo stipriai augti, paskatindamas universalesnį geležies dirbinių išnaudojimą ir derinimą su įvairiais architektūros stiliais. Didžiausią gamybos ir populiarumo piką rankų darbo kalamosios geležinės tvoros pasiekė karalienės Viktorijos valdymo eroje, kai liejyklose buvo pradėta masinė gamyba - tvoros stulpai, kuolai, stulpų ir kitos tvirtinimo ir dekoratyvinės dalys buvo gaminamos taip, kad visiems užtektų.
Šiais laikais segmentinės tvoros gamybai dažniausiai renkmasi lengviau prieinamą plieną ar oro sąlygoms atsparų aliuminį, iš kurių nesudėtingai pagaminami tuščiaviduriai tvoros stulpai ar plona tvoros viela. Tokios gamybos segmentinė tvora ir jos tvirtinimo elementai yra daug lengvesnė, dėl ko visas montavimo procesas yra greitesnis ir paprastesnis. O be to dar ir klasikiniai blizgūs kalamosios geležies tvoros dažai yra pakeisti ištobulintu milteliniu dažymo procesu, kuris žymiai supaprastina tvoros priežiūrą.
Kai restauruojamuose istoriniuose projektuose naudojami dekoratyvinės tvoros segmentai iš tikros kalamosios geležies medžiagos, meistrai turi pasikliauti išsaugota žaliava, kurią reikia išlydyti, kad ją galima būtų perdirbti rankomis. Dėl to kalamosios geležies dekoratyvinės tvoros yra itin brangios. Kaip alternatyva šiuo metu yra dažniusiai siūlomas kietas plienas (kartais kietas aliuminis), specialiais mechanizmais susuktas į ritinius ir lankstomas pagal pageidavimą. Šiuo metu gamintojai, pasikliaudami naujausiomis technologijomis, gamybos procese gali naudoti ir maišyti įvairias medžiagas ir gamybos metodus (priklausomai nuo biudžeto), pavyzdžiui derindami ketaus detales su tuščiaviduriais piketais ir stulpais, arba dažniausiai – suvirindami horizontalias ir vertikalias vielas, kas ne tik padeda sutaupyti sąnaudas, bet ir žymiai sumažina klientų išlaidas.
Segmentinės tvoros pasirinkimas
Sprendimas aptverti savo teritoriją ar pakeisti seną tvorą nauja nėra lengvas. Segmentinės tvoros įrengimas gali atsieiti daug išlaidų, o jūsų tvoros tipas, žaliava, stilius ir kokybė gali padaryti didelę įtaką jūsų namo vertei bei estetiniam įvaizdžiui. Priklausomai nuo gyvenamosios aplinkos, kaimynų ir vietinių bendrijų ar panašių įstaigų, priimti sprendimą gali būti dar sudėtingiau prireikus prisitaikyti prie tam tikrų dydžio, naudojamų medžiagų ar tvoros tipo apribojimų. Jei dar neapsisprendėte, kokią segmentinę ar kitą metalinę tvorą rinksitės, pasistengsime jums šiuo klausimu pagelbėti trumpai papasakojant apie skirtingų tvoros žaliavų savybes ir jų priežiūrą.
Dažnai užduodami klausimai apie tvoros segmentus
Ar montuoti pačiam, ar pasamdyti profesionalą?
Jeigu jūs turite nemažai patirties įvairių konstrukcijų įrengime, ar mėgstate domėtis tam tikrų konstrukcijų statymu, lengvos segmentinės tvoros montavimas jums tikrai nepasirodys sudėtingas, nebent nenorite stulpams kasti duobių ir jų betonuoti. Jei pasirinkote aptverti savo teritoriją sunkia metaline tvora, rekomenduotume kreiptis pas specialistus, dėl didesnės neatitikimų rizikos.
Kaip prižiūrėti segmentinę tvorą?
Metalinės segmentinės tvoros itin daug priežiūros nereikalauja, ypač lyginant su medine tvora, tačiau ją reikėtų reguliariai patikrinti, ir užtikrinti, jog tvoros segmentai yra sumontuoti pagal rekomendacijas, kurias aptarsime toliau. Mechaniniai plieno ar geležies įbrėžimai yra tvarkomi juos padengiant dažų sluoksniu, siekiant išvengti korozijos rizikos. Aliuminis yra atsparus korozijai, tad jo prižiūrėti faktiškai nereikia.
Ar metaliniai tvoros segmentai ilgaamžiai?
Jeigu saugosite segmentinės tvoros padengimo sluoksnį, tuščiaviduriai plieniniai stulpai ir viela laisvai tarnaus 20 ar daugiau metų. Pasirinkus pilnavidurį plieną, vamzdinį aliuminį ar ketaus tipą tvora gali tarnauti visą gyvenimą.
Metalinės tvoros medžiagos
Kalamosios geležies dekoratyvinės tvoros segmentai
Kalbant apie metalinę tvorą, kalamoji geležis yra klasika. Ši medžiaga garantuoja itin tvirtą apsauginį barjerą, tuo pačiu išlaikydama elegantišką dekoratyvinį stilių bei neužgožia jūsų gyvenamojo turto vaizdo. Jei gyvenate istorinėje ar miesto apylinkėje, kalamoji geležis jums puikiai tiks.
Kiekviena kalamosios geležies dekoratyvinės tvoros detalė šiais laikais yra padengiama milteliniu būdu, kas užtikrina efektyvią apsaugą nuo aplinkos poveikio. Karštai padengiamas miltelinis sluoksnis yra daug patvaresnis ir atsparesnis, nei standartiniai dažai. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad šis padengimas neužtikrina amžinos metalo apsaugos – atsiradus mechaniniams pažeidimams ar įbrėžimams geležis greitai pradeda rūdyti. Siekiant išvengti šios rizikos, rekomenduojama reguliariai (kas 1-2 metus) perdažyti tvorą ir atidžiai stebėti jos būklę visus metus.
Jei nuspręsite apsitverti savo teritoriją kalamosios geležies metaline tvora, apsvarstykite tuščiavidurę geležį bėgiams ir piketams. Tokiu atveju bus išlaikoma tokia pati forma ir tvirtumas, bei tuo pačiu dekoratyvinės tvoros segmentai bus lengvesni ir pigesni, o juos montuoti bus daug paprasčiau.
Dekoratyvinės segmentinės tvoros iš kalamosios geležies savybės:
Privalumai:
- Individualus dizainas
- Tvirtumas ir patvarumas
- Klasikinis dizainas, ypač tinkamas istorinėms vietoms
Trūkumai:
- Labai didelis svoris, dėl ko yra apsunkinami montavimo darbai
- Reikalauja pastovios priežiūros norint išvengti rūdžių ir korozijos rizikos
- Tvoros segmentai negali būti montuojami nuožulniai norint juos pritaikyti prie nelygaus žemės reljefo
Aliuminės tvoros segmentai
Aliuminės segmentinės tvoros yra puikus pasirinkimas, jei jūs norite kalamosios geležies tvoros išvaizdos, bet nenorite per daug dėmesio skirti priežiūrai ar kainai. Kadangi aliuminis yra atsparus rūdims ir korozijai, jis yra idealus pasirinkimas teritorijai prie vandens telkinių aptverti. Jei jūsų segmentinės tvoros poreikis yra labiau estetinis, nei mechaninis, juodi aliuminės dekoratyvinės tvoros segmentai jums puikiausiai tiks.
Dekoratyvinės segmentinės tvoros iš aliuminio savybės:
Privalumai:
- Atsparumas rūdims ir korozijai
- Praktiškai nereikalauja priežiūros
- Tvoros segmentai gali būti montuojami su nuolydžiu, siekiant atitikti nelygų žemės reljefą – taip yra nepaliekama tarpų apačioje
- Pigesnis pasirinkimas, nei kalamoji geležis
Trūkumai:
- Ne tokia tvirta, kaip geležinė ar plieninė tvora
- Daug mažiau atsparesnė įlenkimams
Plieninės tvoros segmentai
Plieninės tvoros segmentai anksčiau dažniausiai buvo naudojami pramoninėms patalpoms ir teritorijoms aptverti, tačiau šiomis dienomis tai yra bene populiariausias pasirinkimas ir namų valdos apsaugai. Kalbant apie saugumą, plieninė tvora yra puikus pasirinkimas, daug tvirtesnis už aliuminį. Kaip ir klamosios geležies, taip ir plieninės tvoros stulpai ir kiti elementai yra dažnai tuščiaviduriai, siekiant sumažinti išlaidas ir bendrą svorį. Tuo pačiu gaminys nepraranda kokybės ar tvirtumo savybių. Plieninės tvoros segmentai yra gaminami iš cinkuoto plieno, kuris milteliniu būdu yra padengiamas apsauginiu PVC ar kitu sluoksniu, užtikrinančiu itin kokybišką apsaugą ir atsparumą korozijai ir mechaniniams pažeidimams.
Segmentinės tvoros iš plieno savybės:
Privalumai:
- Išskirtinis tvirtumas ir patvarumas
- Beveik 100% atsparumas pažeidimams
- Gali būti montuojamos ant nelygaus reljefo nepaliekant tarpų apačioje
Trūkumai:
- Reikalauja reguliarios priežiūros
- Didelis svoris
- Dažnai nesuteikia vizualinio privatumo
PAPILDOMAI: Pinta tvora – tvoros tinklas
Nors šis tvoros pasirinkimas metams bėgant prarado savo populiarumą, pinta tvora yra nebrangus ir labai patvarus teritorijos aptvėrimo sprendimas. Tradiciškai tvoros tinklas yra gaminamas iš cinkuoto plieno vielos, kuri yra atspari korozijai ir rūdims. Jei pilka cinkuota pinta tvora jums gali pasirodyti kaip pakankamai nuobodus pasirinkimas, ji taipogi gali būti padengiama ir spalvotu PVC polimerų padengimu, kuris ne tik suteikia papildomą apsaugą, bet ir leidžia geriau pritaikyti pintą tvorą prie aplinkos.
Cinkuotos pintos tvoros iš plieno savybės:
Privalumai:
- Paprastai montuojama
- Nebrangus variantas
- Nereikalauja daug priežiūros
Trūkumai:
- Menka apsauga – tvorą nesunku perlipti tiek žmonėms, tiek gyvūnams
- Maža estetinė vertė, nepakelia bendros namo vertės
Plieninių tvorų priežiūra
Metalinės tvoros priežiūros pobūdis priklauso nuo medžiagos, iš kurios pagamintas tvoros segmentas ar kita dalis, bei vietovės klimato. Taip pat kaip ir skirtingos medienos rūšys sensta skirtingai, taip ir skirtingi metalai nevienodai reaguoja į tam tikrą klimatą.
Aliuminės segmentinės tvoros priežiūra
Aliuminė segmentinė tvora beveik nereikalauja priežiūros, net ir labai drėgnuose regionuose ar vietovėse šalia vandens. Svarbu atkreipti dėmesį, ar ant tvoros nėra išblukimo ir oksidacijos požymių:
- Baltos, lyg pudruotos vietos
- Neblizgios vietos
Norint atnaujinti aliuminės segmentinės tvoros estetiką, ją reikėtų pirmiausia išplauti su muilu ir vandeniu, tada apdengti su automobilių vaško sluoksniu. Taip bus sukuriamas aplinkai atsparus sluoksnis bei aliuminės tvoros segmentai atgaus pradinį blizgesį.
Kalamosios geležies ir plieninės segmentinės tvoros priežiūra
Jei gyvenate šalia vandens telkinio ar drėgname regione, kalamosios geležies dekoratyvinė tvora, tvoros tinklas ar kita plieninė segmentinė tvora gali reikalauti nemažai priežiūros. „Plika“ geležis ir plienas rūdija, kai medžiagos yra dažnai veikiamos oro ir vandens, nes kuo drėgnesnis oras, tuo greičiau plinta korozija. Telieka dar pridėti žiupsnelį druskos ir galima plika akimi pamatyti kaip rūdys išsivysto per vieną naktį. Plieninės tvoros priežiūra reikalauja nemažai pastangų, todėl specialistų rekomendacijomis vienu metu tvarkomi turėtų būti tik vienas ar keli tvoros segmentai.
PLIENINĖS TVOROS PRIEŽIŪROS INSTRUKCIJA:
- Pašalinkite / apkirpkite augalus
Krūmai, vynmedžiai ir kiti augalai, augantys šalia metalinės tvoros ar kitos konstrukcijos turi negatyvų poveikį, kadangi jie sulaiko drėgmę. Tokiu atveju rūdijimo ir korozijos procesai yra tik paspartinami, o pažeistų vietų per augalus galima nepastebėi ilgą laiką. Po metalinės tvoros atnaujinimo darbų būtinai pasirūpinkite, jog per tvoros plyšius nesiskverbtų jokie augalai ir tarp jų ir segmentinės tvoros išliktų bent šioks toks atstumas.
- Pašalinkite rūdis
Jeigu savo plieninės segmentinės tvoros nebuvote apleidę daugelį metų, ant paviršiaus greičiausiai bus susidaręs tik plonas rūdžių sluoksnis, tad joms pašalinti kažkokios specialios įrangos nereikės. Rūdis šalinti reikėtų vieliniu šepečiu, švelniai jas trinant plokščiose vietose. Segmentinės tvoros kampuose ir ant dekoratyvinių elementų rūdis galima šlifuoti abrazyvine medžiaga – juodu švitriniu popieriumi ar sintetine plieno vata.
Norėdami pašalinti rūdis kruopščiau, jas galima šlifuoti cheminiu rūdžių valikliu, kurio nemažai pasirinkimų rasite buities prekių parduotuvėse. Šios priemonė sudėtyje yra fosforo rūgšties ir kitų šarminių medžiagų, todėl jų nereikėtų naudoti uždaroje patalpoje. Saugumo sumetimais, visada vadovaukitės ant pakuotės nurodytomis instrukcijomis.
- Išvalykite metalą
Po to kai tvoros segmentai ar pinta tvora buvo išvalyta nuo rūdžių ir kitų nešvarumų, bei rūdžių likučiai buvo pašalinti cheminiais valikliais, prieš gruntavimą ir dažymą metalas dar turi būti išvalomas. Metalą valykite mineraliniame spirite sudrėkintu audiniu.
- Gruntuokite paviršių
Rūdžių šalinimo metu greičiausiai buvo pašalintas ir tam tikras dažų sluoksnis. Šių vietų palikti „džiūti“ kelioms dienoms negalima, kadangi geležinė ar plieninė tvora greitu metu vėl pradės rūdyti ir viską reikės pradėti iš naujo. Dėl šios priežasties pažeistos pintos ar segmentinės tvoros vietos turi būti nugruntuotos. Naudokite aliejaus pagrindo (alkidinį) gruntą, kuris yra specifiškai skirtas metalo surūdijusiems paviršiams gruntuoti.
- Nudažykite tvorą
Geležinės ir plieninės tvoros dažymas turi būti atliekamas aliejiniais dažais, kurie yra skirti naudojimui ant metalo. Purškiamų dažų naudoti nerekomenduojama, nebent reikia atnaujinti labai mažą tvoros dalį. Aliejiniai dažai užtikrins apsaugą nuo aplinkos veiksnių, tad kuo sluoksnis bus storesnis – tuo tvora bus atsparesnė. Tvorą dažyti patogiausia bus naudojant paprastą dažymo teptuką ir skardinę dažų. Plieninę tvorą rekomenduojama dengti dviem dažų sluoksniais. Antrą sluoksnį denkite tik po to, kai išdžius pirmas.
- Stebėkite tvoros būklę
Laikui bėgant pasistenkite apžiūrėti savo tvoros būklę reguliariai, kad pažeidimai ir korozijos požymiai būtų pastebėti kuo anksčiau. Kalamosios geležies tvoras rekomenduojama muilu ir vandeniu nuplauti du kartus per metus. Tokio dažnumo plovimas yra taipogi puikus laikas skląsčių, spyruoklių ir kitų judančių dalių sutepimui.
Išvados
Metalinės tvoros yra puikus sprendimas saugiam teritorijos aptvėrimui. Nors geležinės ir plieninės tvoros reikalauja reguliarios priežiūros – jas reikia saugoti nuo augalų bei greitai reaguoti į korozijai atviras vietas, tačiau tai yra itin patogus pasirinkimas, tinkantis įvairiausios paskirties teritorijoms. Priklausomai nuo teritorijos dydžio, tvoros tipo ir darbo išteklių, segmentinės tvoros montavimas turėtų užtrukti nuo poros dienų iki poros savaičių.