Bituminių čerpių montavimas. Dažniausios klaidos: 3 dalis
27 wrzesień 2022Tikimės, jog perskaitę pirmąjį bei antrąjį straipsnius apie dažniausiai pasitaikančias klaidas bituminių čerpių stogo dangos montavimo metu sužinojote reikalingos informacijos, kuri ateityje padės išvengti problemų dengiant savo stogą. Bituminės čerpės yra viena unikaliausių stogo dangų tiek iš estetinės, tiek iš funkcionalumo pusės. Šiame straipsnyje sužinosite dar 7 stogdengių klaidas, dėl kurių bituminių čerpių montavimas dažnai būna atliekamas nekokybiškai.
14. Bituminių čerpių montavimas pagal pakuotes
Bituminės čerpelės visada turi būti montuojamos „pamaišant“ jas iš skirtingų pakuočių, kad būtų išvengta spalvų monotoniškumo tam tikrose stogo pusėse. Taip yra todėl, kad skirtingos tų pačių čerpių partijos gali turėti kiek skirtingą atspalvį. Atkreipkite dėmesį į pakuotės pagaminimo datą, kad būtų išvengta estetinės disharmonijos. Bituminių čerpelių dengimas turėtų būti atliekamas montuojant žemiau/aukščiau esančią juostą iš skirtingos pakuotės. Jei šią klaidą pastebėjote tik po to, kai stogas jau buvo uždengtas, nepulkite stogo permontuoti. Laikui bėgant vienos bituminės čerpės spalvos supanašės su kitomis dėl įvairių oro sąlygų poveikio, tad problema turėtų savaime išsispręsti.
15. Bituminių čerpių montavimas ant senų medinių lentų
Stogdengiai dažnai naudoja seno stogo pagrindą neatsižvelgiant į jo tinkamumą ar būklę. Toks sprendimas gali sukelti daug propblemų, dėl kurių bituminių čerpių danga ilgainiui taps neatspari oro sąlygoms, kadangi joje atsiras įvairių tarpų ir nelygumų. Montuojant šią stogo dangą ant seno medinio pagrindo, dėl šiluminio plėtimosi ir susitraukimo šalčio metu bituminės čerpės gali sulinkti, kadangi vinys bituminėms čerpėms ne taip tvirtai laikosi senesniame pagrinde. Dėl to bituminių čerpių stogo konstrukcija išsiderina, joje atsiranda plyšių ir pro ją gali pratekėti vanduo. Jei jau nusprendėte naudoti seną medinį pagrindą, rekomenduojama jį dar perdengti tvirtesne danga, tokia kaip OSB arba faneros plokštės, bei tokiu atveju yra reikalingas stogo paklotas bituminėms čerpėms. Tai užtikrins kokybiškesnį biutuminių čerpių pritvirtinimą vinimis, visapusiškai tvirtesnę stogo konstrukciją bei didesnį atsparumą drėgmei.
Ką daryti, jei išsilenkė bituminės čerpės?
Pirmiausia turėtų būti išimamos bituminių čerpių vinys. Tada pagal poreikį apipjaukite čerpeles prie sujungimo vietų ir vėl jas sukalkite. Nepamirškite užsandarintį šių vietų bitumine mastika. Jei toks remonto būdas nepadeda ir bituminės čerpės vistiek išsilenkia, pradėkite planuoti stogo rekonstrukciją su nauju OSB arba faneros pagrindu. Siekiant, kad stogo pagrindas būtų atsparesnis aplinkos veiksniams bei tarnautų ilgiau po stogo danga turėtų būti įrengiamas paklotas bituminėms čerpėms.
16. Netinkamos bituminės čerpės pagrindiniam ir nuožulniam kraigui
Kai kurie stogdengiai susipjausto bitumines čerpeles gabaliukais patys ir naudoja jas nuožulnaus ir pagrindinio kraigo uždengimui nesvarbu, kokio tipo čerpelėmis yra uždengiamas stogas. Tai yra teisingas sprendimas, jei yra atliekamas 3-TAB, 4-TAB, šešiakampio (Hexagonal) arba deimantinio tipo bituminių čerpių klojimas. Jei tai yra vykdoma teisingai, čerpelės juosta yra perpjaunama į tris (jei 4-TAB tipas į keturias) lygias dalis, kurios yra pakankamai lanksčios, kad jas galima būtų naudoti kaip kraigo čerpes. Jei jūsų pasirinkta stogo danga yra Beaver tipo bituminės čerpelės, kraigui teks pasirinkti kitą tipą, kadangi šis yra per siauras ir nepakankamai uždengia kraigą. Taipogi atkreipkite dėmesį į pasirinktos bituminių čerpių dangos storį, kadangi storesnės čerpelės, nei standatinio storio, nėra pagamintos kraigo uždengimui. Storos bituminės čerpės montavimas ant kraigo gali baigtis blogai, nes ji nėra tokia lanksti bei gali suskilti ar lūžti didesnio lenkimo vietose. Pagrindinio ir nuožulnaus kraigo uždengimui labiausiai rekomenduojama rinktis stačiakampio 3-TAB tipo bitumines čerpeles, kurios atitiktų jūsų pasirinktą stogo dangos spalvą.
17. Netinkamas sąlajos montavimas tarp dviejų šlaitų
Sąlajos, kur susiduria du stogo šlaitai, yra labiausiai pažeidžiamos bituminių čerpių stogo konstrukcijos vietos, kadangi per jas prateka didžiausias lietaus vandens ir kitų kritulių kiekis. Kiekvienų bituminių čerpių montavimo instrukcija turėtų nurodyti, jog čerpelės neturėtų būti jungiamos šalia sąlajos vidurio linijos. Taip yra todėl, kad tokiose vietose susidaro geriausios sąlygos vandeniui pratekėti į stogo konstrukciją.
Ką daryti, jei šlaitų susikirtimo vietoje vanduo prateka į stogo konstrukciją?
Išmontuokite trumpas čerpelių dalis (perpjautus gabaliukus) ir vietoj jų pritvirtinkite pilno arba tinkamo ilgumo bituminių čerpių juostas. Taipogi šiose vietose rekomenduojama įrengti sąlają, kuria vanduo efektyviau nutekėtų.
18. Dėl montavimo atsiradusios skylės
Patikrinkite, ar jūsų bituminių čerpių danga nėra skylėta. Jei stogo šlaitas yra statesnis, nei įprasta, stogdengiai bus greičiausiai į stogo konstrukciją pritvirtinę stovą, leidžiantį jiems nenuslysti bei patogiau montuoti stogo dangą. Kai baigiamas bituminių čerpių klojimas, stovai yra išmontuojami, o jų tvirtinimo skylės yra dažnai pamirštamos arba užsandarinamos. Tačiau reikia nepamiršti, kad sandariklis gali būti netoks kokybiškas, kad tarnautų tokį pat laikotarpį kaip ir stogo danga. Jei samdote stogdengį, paprašykite jog bituminių čerpių montavimas būtų atliekamas naudojant stovą, kuris yra specialiai tam pritaikytas bei yra tvirtinamas bituminės čerpės juostos viršuje. Toks stovas yra lengvai nuimamas nuo tvirtinimo vietų, kurios po montavimo apsidengia čerpelėmis ir skylės yra izoliuojamos.
Ką daryti, jei čerpelėse pastebėjote montavimo darbų skyles?
Šią problemą galima išspręsti dviem būdais. Pirmas – užsandarinkite skyles bitumine mastika bei įberkite šiek tiek granulių ant viršaus. Antras – pakeiskite pažeistas bitumines čerpes naujomis.
19. Netinkamas ventiliacijos angų sandarinimas
Didžioji dauguma gyvenamųjų namų stogų yra su ventiliacijos angomis, kurias būtina tinkamai užsandarinti. Bituminių čerpių stogo danga turi būti montuojamos iki pat ventiliacijos kaminėlio. Čerpelėse, kurios turėtų būti montuojamos kaminėlio vietoje, reikia išpjauti atitinkamo dydžio skyles. Tada bituminės čerpelės yra montuojamos ant ventiliacijos kaminėlio flanšo. Jei ventiliacijos priedas yra netinkamai sumontuotas bei pro jį prateka vanduo, klaidą ištaisykite pakeisdami kaminėlio flanšą ir ant viršaus montuojamas bitumines čerpes. Nepamirškite visko užsandarinti bitumine mastika! Beje, siekiant maksimalaus sandarumo ir stogo konstrukcijos tarnavimo laiko, po stogo danga turėtų būti įrengtas bituminių čerpių paklotas.
20. Per didelis bituminės mastikos kiekis
Kad ir koks efektyvus bituminių čerpių dengimas yra su bitumine mastika, dėl per didelio jos kiekio gali susidaryti „pūslelės“. Taipogi reikėtų atkreipti dėmesį, jog sandarinimui turi būti naudojama tik su bituminėmis čerpėmis tinkama mastika, kadangi kitu atveju sutvirtinimas nebus toks sandarus bei taipogi atsiras „pūslės“. Ši bituminių čerpių dangos problema kartais susitvarko ir išnyksta savaime, tačiau dažniausiai paveiktos bituminės čerpės juostos turi būti pakeistos naujomis.
Tikimės, kad perskaitę visus tris straipsnius sužinojote daug naudingos informacijos, kuri tikrai padės jums prailginti savo bituminių čerpių stogo dangos tarnavimo laikotarpį. Sėkmės darbuose!